Autor Subiect: Numeri 14:19-20  (Citit de 3228 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Numeri 14:19-20
« : Septembrie 24, 2021, 03:07:46 p.m. »
Numeri 14:19-29
"19Iartă dar fărădelegea poporului acestuia, după mărimea îndurării Tale, cum ai iertat poporului acestuia din Egipt până aici.” 20Și Domnul a spus: „Iert, cum ai cerut. " (versiunea D.Cornilescu 1924)

"19Te rog, iartă nedreptatea comisă de acest popor și procedează cu el conform remarcabilei Tale compasiuni, așa cum ai iertat acest popor din Egipt și până acum!” 20Iahve a zis: „I-am iertat așa cum ai cerut! " (versiunea actualizata 2018)

"19Iartă, te implor, nelegiuirea acestui popor conform măreției milei tale și precum ai iertat acest popor, din Egipt până acum.
20Și DOMNUL a spus: Am iertat conform cuvântului tău; " (versiunea Fidela 2015)

"19 Te rog, iartă nedreptatea acestui popor, potrivit măreţiei îndurării Tale, aşa cum ai iertat acest popor din Egipt până aici.
20 Domnul a zis:– I-am iertat aşa cum ai cerut; " (versiunea NTLR)

"19 Iartă, te rog, fărădelegea poporului acestuia, după mărimea îndurării tale şi după cum ai iertat poporul acesta din Egipt până aici”.
20 Domnul i-a spus: „Îl iert după cum ai cerut." (versiunea romano-catolica)

"19   Iartă păcatul acestui popor, după mare mila Ta și după cum ai suferit Tu poporul acesta din Egipt până'n ziua de azi“.
20   Zis-a Domnul către Moise: „Milostiv le sunt lor, după cuvântul tău;" (versiunea Anania)