Autor Subiect: 2Cronici 7:14-15  (Citit de 3132 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
2Cronici 7:14-15
« : Noiembrie 25, 2021, 07:25:11 a.m. »
2Cronici 7:14-15
"dacă poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu, se va smeri, se va ruga și va căuta Faţa Mea, și se va abate de la căile lui rele, îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul și-i voi tămădui ţara. Ochii Mei vor fi deschiși de acum și urechile Mele vor fi cu luare aminte la rugăciunea făcută în locul acesta. " (versiunea D.Cornilescu 1924)

"Atunci, dacă poporul Meu – peste care Îmi este chemat numele – se va smeri, se va ruga și va căuta fața Mea, dacă se va întoarce de la comportamentul lui rău, voi asculta din cer (rugăciunea lui), îi voi ierta păcatele și îi voi vindeca țara. Începând de acum, ochii Mei vor fi deschiși și urechile Mele vor lua în considerare rugăciunea făcută în acest loc." (versiunea actualizata 2018)

"Dacă poporul meu, care este chemat după numele meu, se va umili și se va ruga și va căuta fața mea și se va abate de la căile lui rele, atunci voi asculta din cer și îi voi ierta păcatul și îi voi vindeca țara.Și ochii mei vor fi deschiși și urechile mele atente la rugăciunea care este făcută în acest loc." (versiunea Fidela 2015)

"dacă poporul peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga şi va căuta faţa Mea, dacă se va întoarce de la căile lui cele rele, atunci voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatele şi îi voi vindeca ţara.  De acum încolo ochii Mei vor fi deschişi şi urechile Mele vor lua aminte la rugăciunea făcută în locul acesta. " (versiunea NTLR)

"dacă se va umili poporul meu peste care este invocat numele meu şi se va ruga, va căuta faţa mea şi se va întoarce de la căile lui rele, îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul şi îi voi vindeca ţara.  Ochii mei vor fi deschişi şi urechile mele atente la rugăciunea [făcută] în locul acesta." (versiunea romano-catolica)

"atunci, dacă poporul Meu – cel peste care numele Meu este chemat – dacă se vor smeri și se vor ruga și vor căuta spre fața Mea și se vor întoarce din căile lor cele rele, Eu voi auzi din cer, și milostiv voi fi cu păcatele lor și le voi vindeca țara. Și acum, ochii Mei vor fi deschiși și auzul Meu va lua aminte la rugăciunile ce se vor face în acest loc." (versiunea Anania - Paralipomena 7:14-15)