Autor Subiect: Isaia 38:16-17  (Citit de 2151 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Isaia 38:16-17
« : Ianuarie 27, 2022, 06:56:58 a.m. »
Isaia 38:16-17
"Doamne, prin îndurarea Ta se bucură omul de viaţă, prin ea mai am și eu suflare, căci Tu mă faci sănătos și îmi dai iarăși viaţa. Iată, chiar suferinţele mele erau spre mântuirea mea; Tu ai găsit plăcere să-mi scoţi sufletul din groapa putrezirii. Căci ai aruncat înapoia Ta toate păcatele mele !" (versiunea D.Cornilescu)

"O, Stăpâne, prin aceste lucruri trăiesc oamenii; și în toate acestea constă și viața spiritului meu. Tu mi-ai dat sănătate și mi-ai permis să (mai) trăiesc. Sunt convins că pentru binele meu am trecut prin această amărăciune; pentru că Tu, în dragostea Ta, mi-ai păzit viața de groapa distrugerii, aruncând la spatele Tău toate păcatele mele " (versiunea actualizata 2018)

"Doamne, prin aceste lucruri trăiesc oamenii și în toate aceste lucruri este viața duhului meu, astfel mă vei însănătoși și îmi vei da viață.
Iată, pentru pace am avut mare amărăciune, dar tu în dragoste mi-ai scăpat sufletul din groapa putrezirii, fiindcă ai aruncat toate păcatele mele în spatele tău." (versiunea Fidela 2015)

"Doamne, Ție Ți s'a spus despre aceasta, iar Tu mi-ai înviorat suflarea; alinat sunt eu și viu.Iată, amarul meu pace mi s'a făcut; (Stihul acesta, absent în numeroase redactări, este preluat din Codex Sinaiticus. ) că Tu ești Cel ce mi-ai pus sufletul deoparte pentru ca el să nu piară; păcatele Tu mi le-ai luat și'napoia mea le-ai azvârlit." (Isaia 38:9-20 = Această rugăciune, proprie cărții lui Isaia (în sensul că nu se află și în textul paralel din 4 Rg) are structura și cadențele unui psalm, părând destinată cultului.) (versiunea Anania)