Autor Subiect: Isaia 43:25-26  (Citit de 3112 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Isaia 43:25-26
« : Martie 10, 2022, 07:15:26 a.m. »
Isaia 43:25-26
"Eu, Eu îţi șterg fărădelegile, pentru Mine, și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele tale. Adu-Mi aminte, să ne judecăm împreună, vorbește tu însuţi, ca să-ţi scoţi dreptatea. " (versiunea D.Cornilescu)

"Eu, da, chiar Eu sunt Cel care îți șterg nedreptățile – de dragul Meu – și nu Îmi voi mai aminti de ele. Amintește-Mi faptele pe care le-ai făcut; și vino să ne judecăm împreună! Apără-ți cauza – ca să fii dovedit corect (în fața Mea)! " (versiunea actualizata 2018)

" Eu, chiar eu, sunt cel care am șters fărădelegile tale de dragul meu și nu îmi voi aminti păcatele tale. Adu-mi aminte, să pledăm împreună; vestește, ca să poți fi declarat drept." (versiunea Fidela 2015)

"Eu sunt, chiar Eu, Cel ce de dragul Meu („de dragul Meu“: pentru propria Mea rațiune, pentru că așa vreau Eu, să iert, iar nu pentru că tu ai fi îndreptățit să capeți iertarea; îndreptățirea se dobândește numai prin căință (vezi ultimele două stihuri din versetul 26).)îți șterg fărădelegile și păcatele
și nu le voi pomeni. Dar adu-ți aminte și să ne judecăm împreună: mărturisește-ți tu mai întâi păcatele, ca să poți fi îndreptățit! " (versiunea Anania)