Autor Subiect: Osea 3:1 iubirea lui Dumnezeu  (Citit de 2364 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Osea 3:1 iubirea lui Dumnezeu
« : Noiembrie 30, 2022, 05:51:03 p.m. »
Osea 3:1
"Domnul mi-a zis: <Du-te iarăși și iubește o femeie iubită de un ibovnic și preacurvă; iubește-o cum iubește Domnul pe copiii lui Israel, care se îndreaptă spre alți dumnezei și care iubesc turtele de stafide!>" (versiunea D.Cornilescu)

"Și mi-a zis Domnul: <Mai du-te și iubește o femeie care iubește lucrurile rele, o adulteră, așa cum Dumnezeu îi iubește pe fiii lui Israel în timp ce ei cată spre dumnezei străini și se dau în vânt după dulciuri cu stafide> " (versiunea Anania)

"Iahve mi-a zis: <Du-te și demonstrează-ți din nou dragostea față de soție – deși ea este iubită de un altul și este o adulteră… Iubește-o exact cum și Iahve îi iubește pe israelieni – deși ei s-au dus după alți (dumne)zei și iubesc turtele cu stafide!>" (versiunea actualizata 2018)

"Atunci DOMNUL mi-a spus: Du-te din nou, iubește o femeie iubită de un prieten și adulteră, iubește-o conform cu iubirea DOMNULUI către copiii lui Israel, care privesc la alți dumnezei și iubesc ulcioarele de vin." (versiunea Fidela 2015)

"Domnul mi-a zis: <Du-te iarăşi şi arată-ţi dragostea faţă de soţie, deşi ea este iubită de un altul şi este o adulteră. Iubeşte-o tot aşa cum şi Domnul îi iubeşte pe israeliţi, deşi ei s-au dus după alţi dumnezei şi iubesc turtele cu stafide (Turtele cu stafide îi erau oferite Aştoretei (gr.: Astarte, Iştar la babilonieni), soţia lui Baal, zeiţa războiului şi a fertilităţii la canaaniţi; vezi Ier. 7:18 şi nota; Ier. 44:19) > "(versiunea NTLR)