Mesaje Recente

Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Bucătărie / Re: Scrumbia
« Ultimul mesaj de sandu s Noiembrie 30, 2022, 05:08:15 p.m. »
se poate folosi in acelas mod si macroul care se gaseste inghetat prin magazine , sau scrumbia = macrou ?
22
Bucătărie / Scrumbia
« Ultimul mesaj de Administrator Noiembrie 29, 2022, 04:30:38 p.m. »
Și tot de la prietenul nostru SILE

23
Un verset Biblic: / Matei 17:20, orice e posibil pentru cel ce crede
« Ultimul mesaj de sandu s Noiembrie 22, 2022, 07:37:31 a.m. »
Matei 17:20
"<Din pricina puținei voastre credințe>, le-a zis Isus. Adevărat vă spun că, dacă ați avea credință cât un grăunte de muștar, ați zice muntelui acestuia: ‘Mută-te de aici colo’, și s-ar muta; nimic nu v-ar fi cu neputință. " (versiunea D.cornilescu)

"Iar Iisus le-a răspuns: „Din pricina puținei voastre credințe; că adevăr vă grăiesc: Dacă ați avea credință cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici acolo!, și se va muta și nimic nu va fi vouă cu neputință." (versiunea Anania)

"Isus le-a răspuns: „Din cauza puținei voastre credințe! Vă spun adevărul: dacă ați avea credință cât o sămânță de muștar, ați zice acestui munte «Mută-te de aici, acolo!» și s-ar muta! Nimic nu v-ar fi imposibi " (versiunea actualizata 2018)

24
O predică ascultată: / Re: "Vie Imparatia Ta " (Matei 6:10a, Luca 11:2d))
« Ultimul mesaj de sandu s Septembrie 02, 2022, 07:45:26 a.m. »
1Corinteni 15:45-50
"De aceea este scris: <Omul dintâi Adam a fost făcut un suflet viu.> Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viață. Dar întâi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc vine pe urmă. Omul dintâi este din pământ, pământesc; omul al doilea este din cer. Cum este cel pământesc, așa sunt și cei pământești; cum este Cel ceresc, așa sunt și cei cerești. Și după cum am purtat chipul celui pământesc, tot așa vom purta și chipul Celui ceresc. Ce spun eu, fraților, este că nu pot carnea și sângele să moștenească Împărăția lui Dumnezeu, și că putrezirea nu poate moșteni neputrezirea.
25
O predică ascultată: / Re: "Vie Imparatia Ta " (Matei 6:10a, Luca 11:2d))
« Ultimul mesaj de sandu s Septembrie 02, 2022, 07:39:51 a.m. »
Ioan 18:36
"<Împărăția Mea nu este din lumea aceasta>, a răspuns Isus. <Dacă ar fi Împărăția Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile iudeilor, dar, acum, Împărăția Mea nu este de aici.> " (versiunea D.Cornilescu)

"Isus a răspuns: <Regatul Meu nu este din această lume. Dacă el ar fi aparținut de această lume, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat ție. Dar (acum este evident că) Regatul Meu nu aparține acestei lumi.> " (versiunea actualizata 2018)

26
O predică ascultată: / Re: "Vie Imparatia Ta " (Matei 6:10a, Luca 11:2d))
« Ultimul mesaj de Cristofor Septembrie 01, 2022, 11:08:46 a.m. »
ce cred eu scriu in concluzie , pana atunci arat ce spun altii, apoi ce se gaseste in cartile canonizate in biblioteca numita Biblia, si abia apoi se scrie concluzia , pana atunci cine doreste poate sa scrie ce crede despre subiect

Pai asta e, ca nu scrii nimic. Dai cu copy paste la ce-au spus altii si cu care tu crezi ca esti de acord. Daca tu nu scrii cine vrei sa scrie? Nu vezi ca nu mai scrie nimeni? In plus, multe din cele citate sunt bla bla-uri manastiresti. Ghiveci...
27
O predică ascultată: / Re: "Vie Imparatia Ta " (Matei 6:10a, Luca 11:2d))
« Ultimul mesaj de sandu s Septembrie 01, 2022, 07:30:27 a.m. »
"Dar de ce spun oamenii această rugăciune? Deoarece Isus și-a îndemnat continuatorii să se roage pentru venirea Împărăției, sau Regatului, lui Dumnezeu."

https://www.jw.org/ro/biblioteca/reviste/turnul-de-veghe-nr2-2020-mai-iun/rugaciune-vie-imparatia-ta/
28
O predică ascultată: / Re: "Vie Imparatia Ta " (Matei 6:10a, Luca 11:2d))
« Ultimul mesaj de sandu s Septembrie 01, 2022, 07:26:30 a.m. »
"Vino, Rege al regilor!

Noi mult te-am aşteptat.

Al nostru Salvator,

Tu ne-ai eliberat "

https://www.churchofjesuschrist.org/study/general-conference/2015/04/thy-kingdom-come?lang=ron
29
O predică ascultată: / Re: "Vie Imparatia Ta " (Matei 6:10a, Luca 11:2d))
« Ultimul mesaj de sandu s Septembrie 01, 2022, 07:22:24 a.m. »
"Împărăţia slavei, cel mai frumos vis care s-a născut vreodată, va deveni realitate pentru toţi aceia care au ales să răspundă iubirii Lui."

https://semneletimpului.ro/religie/teologie/profetie/vie-imparatia-ta-aurel-neatu.html
30
O predică ascultată: / Re: "Vie Imparatia Ta " (Matei 6:10a, Luca 11:2d))
« Ultimul mesaj de sandu s Septembrie 01, 2022, 07:06:17 a.m. »
ce cred eu scriu in concluzie , pana atunci arat ce spun altii, apoi ce se gaseste in cartile canonizate in biblioteca numita Biblia, si abia apoi se scrie concluzia , pana atunci cine doreste poate sa scrie ce crede despre subiect
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 10