Mesaje Recente

Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10
81
Un verset Biblic: / Psalm 86:17
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 19, 2022, 05:27:56 p.m. »
Psalm 86:17
"Fă un semn pentru mine, ca să vadă vrăjmașii mei și să rămână de rușine, căci Tu mă ajuți și mă mângâi, Doamne!" (versiunea D.Cornilescu)

"Fă un semn care să evidențieze bunătatea Ta față de mine; pentru ca astfel, dușmanii mei să vadă și să le fie rușine pentru că Tu, Doamne, m-ai ajutat și m-ai încurajat." (versiunea actualizata 2018)

"Arată-mi un semn spre bine, ca să îl vadă cei ce mă urăsc și să fie rușinați, pentru că tu, Doamne, m-ai ajutat și m-ai mângâiat." (versiunea Fidela 2015)
82
Un verset Biblic: / Daniel 9:9
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 19, 2022, 08:26:00 a.m. »
Daniel 9:9
"La Domnul Dumnezeul nostru însă sunt îndurarea și iertarea, căci împotriva Lui ne-am răzvrătit! " (versiunea D.Cornilescu)

"Dar Dumnezeul nostru – numit Iahve – are milă și iertare, deși împotriva Lui ne-am revoltat (prin neascultare)! " (versiunea actualizata 2018)
83
Un verset Biblic: / Ieremia 33:6
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 19, 2022, 08:21:11 a.m. »
Ieremia 33:6
"‘Iată, îi voi da vindecare și sănătate, îi voi vindeca și le voi deschide un izvor bogat în pace și credincioșie." (versiunea D.Cornilescu)

"«Să știi că le voi aduce vindecare și sănătate. Eu îi voi vindeca și îi voi face să beneficieze de pace și de stabilitate din abundență."(versiunea actualizata 2018)
84
Un verset Biblic: / Psalm 86:15
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 18, 2022, 07:40:30 a.m. »
Psalm 86:15
"Dar Tu, Doamne, Tu ești un Dumnezeu îndurător și milostiv, îndelung răbdător și bogat în bunătate și în credincioșie." (versiunea D.Cornilescu)

"Dar Tu, Doamne, ești un Dumnezeu milos și binevoitor (cu mine). Tu nu Te grăbești să Îți manifești mânia; și ești consecvent în bunătatea Ta! " (versiunea actualizata 2018)

"Dar tu, Doamne, ești un Dumnezeu cu har și plin de compasiune, îndelung răbdător și abundent în milă și adevăr." (versiunea Fidela 2015)
85
Un verset Biblic: / Ieremia 30:17
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 18, 2022, 07:29:44 a.m. »
Ieremia 30:17
"Dar te voi vindeca și îţi voi lega rănile’, zice Domnul. ‘Căci ei te numesc: «Cel izgonit, Sionul acela de care nimănui nu-i pasă».’ " (versiunea D.Cornilescu)

"Dar pe tine te voi vindeca și îți voi lega rănile.» Iahve spune: «Voi proceda așa pentru că tu ești numit (acum) ‘Cel alungat’. Și se mai zice: ‘Sionul de care nimănui nu îi pasă.’»” (versiunea actualizata 2018)
86
Un verset Biblic: / Psalm 86:5
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 18, 2022, 07:24:56 a.m. »
Psalm 86:5
" Căci Tu ești bun, Doamne, gata să ierţi și plin de îndurare cu toţi cei ce Te cheamă." (versiunea D.Cornilescu)

"Doamne, Tu ești bun, iertător și bogat în bunătate față de toți cei care Te cheamă." (versiunea actualizata 2018)

"Căci tu, Doamne, ești bun și gata să ierți și plin de milă pentru toți cei ce te cheamă." (versiunea Fidela 2015)
87
Un verset Biblic: / Ieremia 29:11
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 18, 2022, 07:19:31 a.m. »
Ieremia 29:11
"Căci Eu știu gândurile pe care le am cu privire la voi’, zice Domnul, ‘gânduri de pace, și nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor și o nădejde." (versiunea D.Cornilescu)

"«Iahve vă spune: ‘Eu cunosc planurile pe care le am (făcute) pentru voi: sunt planuri de pace și nu de dezastru – ca să vă asigur un viitor și să vă ofer o speranță. " (versiunea actualizata 2018)

"Și voi gândi pentru voi un gând de pace, iar nu de rău, ca să revărs asupra voastră aceste [lucruri bune]." (versiunea Anania)
88
Un verset Biblic: / Ieremia 17:14
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 12, 2022, 07:53:45 a.m. »
Ieremia 17:14
"Vindecă-mă Tu, Doamne, și voi fi vindecat; mântuiește-mă Tu și voi fi mântuit, căci Tu ești slava mea!" (versiunea D.Cornilescu)

"Doamne, vindecă-mă; și voi fi vindecat! Salvează-mă; și voi fi salvat – pentru că Tu ești Cel pe care Îl elogiez! " (versiunea actualizata 2018)

"Vindecă-mă, Doamne, și mă voi tămădui;
mântuiește-mă, și mă voi mântui;
că Tu ești lauda mea." (versiunea Anania)
89
Un verset Biblic: / Ieremia 17:7-8
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 12, 2022, 07:47:32 a.m. »
Ieremia 17:7-8
"Binecuvântat să fie omul care se încrede în Domnul și a cărui nădejde este Domnul! 8Căci el este ca un pom sădit lângă ape, care-și întinde rădăcinile spre râu; nu se teme de căldură, când vine, și frunzișul lui rămâne verde; în anul secetei, nu se teme și nu încetează să aducă rod" (versiunea D.Cornilescu)

"Dar fericit e omul care-și pune nădejdea în Domnul, a cărui nădejde va fi Domnul.Și va fi ca un pom înfloritor lângă ape; în straturi umede-și înfige rădăcinile și de venirea arșiței nu se teme; ramuri de umbră își are deasupră-i, de an secetos nu-i este frică și-a face roadă nu va înceta." (versiunea Anania)

"Cel care se încrede în Iahve și care se bazează pe El, este un om binecuvântat. 8El este ca un pom plantat lângă ape, care își dezvoltă rădăcinile direcționându-le spre râu. Lui nu îi este frică de căldură; și frunzișul lui este mereu verde. În anul secetei, nu se îngrijorează și nu încetează să producă fructe.»”(versiunea actualizata 2018)
90
Un verset Biblic: / Psalm 84:11
« Ultimul mesaj de sandu s Aprilie 12, 2022, 07:40:43 a.m. »
Psalm 84:11
"Căci Domnul Dumnezeu este un soare și un scut, Domnul dă îndurare și slavă și nu lipsește de niciun bine pe cei ce duc o viaţă fără prihană. " (versiunea D.Cornilescu)

"Dumnezeul care se numește Iahve, este soare și scut. El oferă milă și glorie; și nu lipsește de (niciun) bine pe cei care își trăiesc viața în integritate. " (versiunea actualizata 2018)
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10