Autor Subiect: Psalm 12:5  (Citit de 3172 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Psalm 12:5
« : Octombrie 07, 2021, 07:25:13 a.m. »
Psalm 12:5
„Pentru că cei nenorociţi sunt asupriţi și pentru că săracii gem, acum”, zice Domnul, „Mă scol și aduc mântuire celor obijduiţi.” (versiunea D.Cornilescu)

"Iahve zice: „Din cauza violenței față de omul care este sărac și fără ajutor și pentru că am auzit cum strigă (spre Mine) cel nevinovat, chiar acum Mă voi ridica și îi voi scăpa de persecutorul lor!” (versiunea actualizata 2018)

"Din cauza oprimării celor săraci, din cauza oftatului celor nevoiași, mă voi ridica acum, spune DOMNUL; îl voi pune la loc sigur față de cel ce pufnește la el." (versiunea Fidela 2015)

„Pentru necazul celor sărmani şi pentru suspinul celor săraci, mă voi ridica acum – zice Domnul – voi aduce mântuire celui pe care ei îl dispreţuiesc”.(versiunea romani-catolica)

„Din pricina violenţei faţă de cel sărman şi a strigătelor celui nevoiaş, chiar acum Mă voi ridica, zice Domnul, şi-i voi mântui de prigonitorul lor.“(versiunea NTLR)

"„Pentru necazul săracilor și pentru suspinul sărmanilor acum mă voi scula, zice Domnul, îi voi așeza în mântuire, întru aceasta Eu voi vorbi deschis“. (versiunea Anania psalm 11:5)