Autor Subiect: Psalm 16:8-9  (Citit de 3180 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Psalm 16:8-9
« : Octombrie 14, 2021, 05:54:57 a.m. »
Psalm 16:8-9
"Am necurmat pe Domnul înaintea ochilor mei.
Când este El la dreapta mea, nu mă clatin. De aceea inima mi se bucură, sufletul mi se veselește și trupul mi se odihnește în liniște." (versiunea D.Cornilescu 1924)

"Îl pun permanent pe Iahve înaintea mea; pentru că El este la dreapta mea, ca să nu ajung niciodată într-o situație critică! Și astfel, inima mea se bucură, iar sufletul meu este vesel! Chiar și corpul Meu va locui protejat;" (versiunea actualizata 2018)

"Am pus pe DOMNUL totdeauna înaintea mea, pentru că el este la dreapta mea, nu mă voi clătina. De aceea inima mea se veselește și gloria mea se bucură; carnea mea de asemenea se va odihni în speranță." (versiunea Fidela 2015)

"Îl pun pe Domnul neîncetat înaintea mea, căci El este la dreapta mea ca să nu mă clatin! De aceea, mi se bucură inima şi mi se înveseleşte sufletul (Lit: slava mea; LXX: limba) " (versiunea NTLR)

"Pe Domnul Îl vedeam pururea înaintea mea, căci El îmi stă de-a dreapta, ca eu să nu mă clatin. De aceea inima mea s'a veselit și limba mea s'a bucurat; chiar și trupul meu se va sălășlui întru nădejde," (versiunea Anania Psalm 15:8-9)