Autor Subiect: Iosua 1:7  (Citit de 3169 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Iosua 1:7
« : Octombrie 17, 2021, 06:43:33 a.m. »
Iosua 1:7
"Întărește-te numai și îmbărbătează-te, lucrând cu credincioșie după toată legea pe care ţi-a dat-o robul Meu Moise; nu te abate de la ea nici la dreapta, nici la stânga, ca să izbutești în tot ce vei face" (versiunea D.Cornilescu 1924)

"Deci trebuie să demonstrezi forță și un foarte mare curaj. Să respecți cu atenție toată legea pe care ți-a dat-o sub formă de porunci sclavul Meu numit Moise. Nu devia de la ea nici la dreapta, nici la stânga; pentru ca să prosperi oriunde vei merge!" (versiunea actualizata 2018)

"Numai fii tare și foarte curajos, ca să iei seama să faci conform cu toată legea pe care ți-a poruncit-o servitorul meu, Moise; nu te abate de la ea nici la dreapta, nici la stânga, ca să prosperi oriunde vei merge." (versiunea Fidela 2015)

" Fii deci tare şi foarte curajos, veghind să împlineşti toată Legea pe care ţi-a poruncit-o robul Meu Moise. Nu te abate de la ea nici la dreapta, nici la stânga, ca să prosperi oriunde vei merge." (versiunea NTLR)

"Numai fii tare şi foarte curajos căutând să împlineşti toată această lege pe care ţi-a poruncit-o Moise, slujitorul meu! Nu te abate de la ea nici la dreapta, nici la stânga pentru ca să ai succes oriunde vei merge!" (versiunea romano-catolica)

"Întărește-te dar și îmbărbătează-te, ca să păzești și să faci așa cum ți-a poruncit Moise, sluga Mea, și de la ele să nu te abați nici la dreapta, nici la stânga, pentru ca să fii tu înțelept în tot ceea ce vei face." (Iosua Naci 1:7 , versiunea Anania)

"Slujitorul pe care-l rasfeti din copilarie, la urma ajunge de se crede fiu. " (versiunea Traducerea Lumii Noi)