Autor Subiect: 2Samuel 22:3  (Citit de 3121 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
2Samuel 22:3
« : Octombrie 28, 2021, 11:04:56 a.m. »
2Samuel 22:3
"Dumnezeu este stânca mea la care găsesc un adăpost, scutul meu și puterea care mă mântuiește, turnul meu cel înalt și scăparea mea.
Mântuitorule, Tu mă scapi de silnicie!" (versiunea D.Cornilescu 1924)

"Dumnezeu este Stânca mea în care mă adăpostesc. El este: Scutul meu, Cornul salvării mele, Fortificația mea, Scăparea mea și Salvatorul meu! «Tu mă scapi de opresiune!» " (versiunea actualizata 2018)

"Dumnezeul stâncii mele; în el mă voi încrede; el este scutul meu și cornul salvării mele, turnul meu înalt și locul meu de scăpare, salvatorul meu; tu mă salvezi din violență." (versiunea Fidela 2015)

"Dumnezeu este stânca mea în Care mă adăpostesc, scutul meu, cornul (n concepţia antică cornul era un simbol al puterii sau al unui conducător puternic; prin urmare, putem traduce şi: mântuitorul meu puternic) mântuirii mele,
întăritura mea, scăparea mea şi mântuitorul meu!" (versiunea NTLR)

"Doamne, stânca mea, în el mi-am căutat refugiu, scutul meu, cornul mântuirii mele şi scăparea mea, locul meu de refugiu şi eliberatorul meu. Tu mă mântuieşti din asuprirea mea!" versiunea romano-catolica)

"Dumnezeul meu; El va fi păzitorul meu, iar eu voi fi încrezător în El; El e apărătorul meu și puterea mântuirii mele ocrotitorul meu și adăpostul scăpării mele și de cel nedrept mă va mântui." (versiunea Anania - 2Regi 22:3)