Autor Subiect: 2Imparati 2:2  (Citit de 3124 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
2Imparati 2:2
« : Noiembrie 02, 2021, 06:23:58 a.m. »
2 Imparati 2:2
Ilie a zis lui Elisei: „Rămâi aici, te rog, căci Domnul mă trimite până la Betel.” Elisei a răspuns: „Viu este Domnul și viu este sufletul tău că nu te voi părăsi.” Și s-au coborât la Betel. (versiunea D.Cornilescu 1924)

Ilie i-a zis lui Elisei: „Te rog să rămâi aici; pentru că Iahve mă trimite până la Betel.” Elisei i-a răspuns: „Jur pe Iahve care este viu și pe sufletul tău care trăiește, că nu mă voi despărți de tine!” Astfel, ei au mers împreună la Betel. (versiunea actualizata 2018)

Și Ilie i-a spus lui Elisei: Rămâi aici, te rog, pentru că DOMNUL m-a trimis la Betel. Și Elisei i-a zis: Precum DOMNUL trăiește și precum sufletul tău trăiește, nu te voi părăsi. Astfel ei au coborât la Betel. (versiunea Fidela 2015)

Și a zis Ilie către Elisei: „Stai aici, căci Dumnezeu m'a trimis la Betel“. Dar Elisei i-a zis: „Viu este Domnul și viu este sufletul tău (Formulă obișnuită de jurământ. ) dacă te voi lăsa singur!“ Așa că amândoi au venit la Betel. (versiunea Anania  4Regi 2:22)

Ilíe i-a zis lui Elizéu: „Rămâi aici, te rog, căci Domnul mă trimite până la Bétel!”. Elizéu a răspuns: „Viu este Domnul şi viu este sufletul tău: nu te voi părăsi!”. Şi au coborât la Bétel. (versiunea romano-catolica)