Autor Subiect: Psalm 27:4  (Citit de 3178 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Psalm 27:4
« : Noiembrie 27, 2021, 07:28:20 a.m. »
Psalm 27:4
"Un lucru cer de la Domnul și-l doresc fierbinte: aș vrea să locuiesc toată viaţa mea în Casa Domnului, ca să privesc frumuseţea Domnului și să mă minunez de Templul Lui." (versiunea D.Cornilescu 1924)

"Cer de la Iahve un singur lucru; și insist să îl am. Doresc să locuiesc în casa Lui în toate zilele vieții mele – ca să privesc frumusețea lui Iahve și să Îl caut în templul Lui." (versiunea actualizata 2018)

"Un lucru am dorit de la DOMNUL, pe acesta îl voi căuta: să locuiesc în casa DOMNULUI toate zilele vieții mele, să privesc frumusețea DOMNULUI și să aduc cerere în templul său." (versiunea Fidela 2015)

"Un singur lucru cer de la Domnul şi-l caut cu stăruinţă: să locuiesc în Casa Domnului în toate zilele vieţii mele,ca să privesc frumuseţea Domnului " (versiunea NTLR)

"Un lucru am cerut de la Domnul, și pe acesta-l voi căuta: să locuiesc în casa Domnului în toate zilele vieții mele, văzul să mi-l desfăt în frumusețea Domnului și să cercetez locașul Său (Sf. Ioan Hrisostom: Dacă cheltuim o avere spre a ne construi o casă trecătoare aici, pe pământ, cu mult mai puțină cheltuială putem dobândi casa cea luminoasă și netrecătoare sus, în ceruri. ) " (versiunea Anania Ps.26:4)

"Un lucru cer de la Domnul şi pe acesta îl caut: să locuiesc în casa Domnului în toate zilele vieţii mele, ca să privesc frumuseţea Domnului şi să vizitez sanctuarul său." (versiunea romano-catolica)

"Un lucru cer de la Domnul, si-l doresc fierbinte: as vrea sa locuiesc toata viata mea in Casa Domnului, ca sa privesc frumusetea Domnului, si sa ma minunez de Templul Lui." (versiunea iehovista)