Autor Subiect: Iov 29:4-6  (Citit de 3195 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Iov 29:4-6
« : Decembrie 27, 2021, 03:05:06 p.m. »
Iov 29:4-6
"Cum nu sunt ca în zilele puterii mele, când Dumnezeu veghea ca un prieten peste cortul meu, când Cel Atotputernic încă era cu mine și când copiii mei stăteau în jurul meu; când mi se scăldau pașii în smântână și stânca vărsa lângă mine pâraie de untdelemn!" (versiunea D.Cornilescu 1924)

"A fost o vreme când eram în forță și când prietenia lui Dumnezeu îmi proteja cortul. Atunci cel Omnipotent încă mă susținea; și copiii mei erau lângă mine. Mi se afundau pașii în smântână; iar stânca turna lângă mine pâraie de ulei. " (versiunea actualizata 2018)

"Cum eram în zilele tinereții mele, când taina lui Dumnezeu era peste cortul meu; Când cel Atotputernic mai era cu mine, când copiii mei erau în jurul meu; Când îmi spălam pașii cu unt și stânca îmi revărsa râuri de untdelemn;" (versiunea Fidela 2015)

"când drumurile toate plesneau sub pașii mei și Domnul sta de veghe deasupra casei mele când eu eram o zare de munți împăduriți ( Metaforă pentru bogățiile imense, nesfârșite, ale lui Iov.) și'n jurul meu, de-a roata, ședeau copiii mei,când drumurile mele erau scăldate'n unt și munții mei, izvoare cu revărsări de lapte?" (versiunea Anania)