Autor Subiect: Imparatia lui Dumnezeu  (Citit de 5072 ori)

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Imparatia lui Dumnezeu
« : Martie 19, 2022, 08:59:27 a.m. »
Pentru multi crestini din Biserica aceasta Imparatie a lui Dumnezeu reprezinta in cel mai bun caz un concept (o doctrina) de multe ori limitata doar la cateva versete, daca nu cumva nici macar alea. Insa traire, ioc (deloc). Chiar s-a uitat complet in Biserica ca Evanghelia lui Isus era despre... si numai... si doar despre Imparatia lui Dumnezeu?  ::)

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #1 : Iulie 16, 2022, 07:52:18 p.m. »
Eu sper ca tema propusa sa incite la dialog, nu la o tacere suspecta... ca si cum n-ar exista. Curaj!

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #2 : Iulie 25, 2022, 04:16:50 p.m. »
da, un subiect interesant , tinand cont ca unii spun ca Imparatia va urma sa soseasca pe pamant, altii ca vom merge in acea Imparatie doar la final , altii ca noi suntem aici deja in Imparatia lui Dumnezeu , altii ...etc ,
dar chatul e mai atractiv nefiind nevoie de a studia, forumul cere un pic mai multa gandire , asa ca ....

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #3 : Iulie 27, 2022, 10:25:44 a.m. »
Asa ca, ce? Sa nu mai gandim? ... Nu ma intereseaza ce spun altii, ci doar ce spui tu. Deci tu ce spui?

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #4 : Iulie 29, 2022, 07:31:17 a.m. »
m-am cam saturat de monolog
mai bine imi scriu gandul cu privire la un subiect ca pe blog, si cine vrea sa citeasca , daca tot e monolog

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #5 : Iulie 29, 2022, 07:49:06 a.m. »
Hello! Te-am intrebat ceva, tocmai pentru a avea un dialog. Ai vreo ideea despre aceasta tema cu Imparatia lui Dumnezeu?

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #6 : Iulie 29, 2022, 10:24:05 a.m. »
astept sa scrii ce crezi

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #7 : Iulie 29, 2022, 06:54:36 p.m. »
Ca in tren! Eu te intreb pe tine si tu pe mine... Problema celor care se cred crestini e ca daca ii abordezi direct, fug de raspundere. Una zic si alta fac... Ma rog, sa trecem si peste asta pentru ca sunt obisnuit. Imparatia luui Dumnezeu este subiectul central al Evangheliei si desi este asa nu stiu de ce dar si aici pe Forum ca si in Biserica acest Subiect este "tabu", despre care nimeni nu vrea sa predice, sa impartaseasca sau macar sa discute. Sigur ca asta nu se intampla pentru ca Subiectul este arhicunoscut, ci pentru ca e arhinecunoscut. Ce-a mai ramas din mesajul lui Isus?... nimic. Credinciosii se imbata singuri cu citate... la kilogram, pe care oricum nu le cunosc semnificatia, pentru ca nu le traiesc.

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #8 : Iulie 30, 2022, 07:00:12 a.m. »
nu cred ca nu ai auzit predici cu exemplele date de Isus ca sa arate cu ce se aseamana Imparatia , si nici declaratii despre Ea cum deja am amintit , asa ca nu e chiar "tabu" , poate nu ai auzit ce ai dori tu sa se spuna cu privire la Imparatie
oricum inca nu ai scris ce crezi tu

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #9 : Iulie 30, 2022, 07:43:14 a.m. »
Nu e. Uita-te si tu pe acest site, de exemplu. A fost vreun subiect despre Impratia lui Dumnezeu? Nada. Toti ocolesc subiectul, desi el e Subiectul intruparii Cuvantului. Inclusiv in Biserica a devenit traditional sa nu se vorbeasca despre Imparatia divina. Si nu e nici macar ca s-a vorbit ceva, dar nu asa cum as fi vrut eu. Nimic. As fi fost multumit si cu orice, numai sa se vorbeasca despre Ea. Dar, nimic. Si chiar daca am atras atentia acestui fapt, mi s-a spus ca orice predica chiar si daca este din Vechiul... e tot despre Imparatie, doar ca se subintelege. Curat murdar, nene Iancule!

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #10 : Iulie 31, 2022, 07:44:53 a.m. »
oare e adevarat ce scria Luca in cap.17:20-21, sau cum se poate intelege afirmatia in intreg contextul subiectului ?


"Fariseii au întrebat pe Isus când va veni Împărăţia lui Dumnezeu. Drept răspuns, El le-a zis: „Împărăţia lui Dumnezeu nu vine în aşa fel ca să izbească privirile. Nu se va zice: „Uite-o aici!” sau: „Uite-o acolo!” Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.”

deci, sa fie doar un proces interior ?

sau :  „Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta”, a răspuns Isus. „Dacă ar fi Împărăţia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile iudeilor; dar acum, Împărăţia Mea nu este de aici.”

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #11 : Iulie 31, 2022, 08:58:15 a.m. »
Nu trebuie sa ne indoim, pentru ca e chiar asa cum scrie... Insa aceasta Imparatie nu ni se poate revela decat prin Har-ul mantuitor unde este, adica in interiorul nostru. Chiar daca noi nu putem spune despre Ea ca este "aici" sau "acolo", Dumnezeu ti-o poate revela prin Har in tine... exact acolo unde este. Insa daca n-ai primit Har-ul si apoi nu ti s-a revelat... nu stii nimic despre Ea... desi ai citit in Biblie. De fapt, nasterea din nou prin Har chiar asta iti reveleaza si anume: locul Imparatiei divine din noi insine. Eu nu pot sa numesc acel loc, dar El poate prin Har sa mi-L reveleze. Deci, Acolo nu poti ajunge decat prin Har... nu prin credinta. Degeaba crezi ca exista o Imparatie a lui Dumnezeu... pentru ca scrie in Biblie (si trebuie sa credem pentru ca este adevarat!), insa nu e suficient ci trebuie sa mai primim si Harul; si prin acest Har apoi Dumnezeu sa se reveleze pe Sine in noi insine si tot Acolo sa ne reveleze si Imparatia Lui. Pentru ca Acolo in El (in Hristos) este si Imparatia Lui.... si in mod paradoxal toata aceasta Bogatie o va revela Dumnezeu... prin Har, chiar in aceasta saracie care sunt eu - omul. Hristos in noi nadejdea slavei!
« Ultima Modificare: Iulie 31, 2022, 10:05:57 a.m. de Cristofor »

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #12 : August 03, 2022, 07:09:04 a.m. »
1. Isus spunea in Matei 12:28 "Dar, daca Eu scot afara dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Imparatia lui Dumnezeu a venit peste voi. ", si tot el afirma im mai multe texte despre "intrarea in Imparatie" , cum se potrivesc cele doua ? si cum se potrivesc si cu Luca 9:27 "Adevarat va spun, ca sunt unii din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, pana nu vor vedea Imparatia lui Dumnezeu." ?

2. cei ajunsi in Imparatie vor fi egali ? (Matei 5:19 "...va fi chemat cel mai mic in Imparatia cerurilor....va fi chemat mare in Imparatia cerurilor"

3. exista vreo diferenta intre : Imparatia cerurilor, Imparatia lui Dumnezeu, Imparatia lui Hristos (Matei 16:28, Imparatia lui David (Marcu 11:10)

4. ce Imparatie vom mosteni noi ? (Matei 25:34, )

5. cum poti primi imparatia (Marcu 10:15, Luca 12:32, Fapte 14:22) ?

  - cum sa intelegem ? :

a) Luca 22:29 "De aceea va pregatesc Imparatia, dupa cum Tatal Meu Mi-a pregatit-o Mie, "

b) "In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. "

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #13 : August 03, 2022, 11:06:01 a.m. »
La punctul 1.
Sa nu le amestecam. In Matei 12.28 Isus afirma ca El este reprezentantul Imparatiei divine care are putere si a venit si domneste peste noi toti pe pamant. Dar cati... atunci si cati... acum au crezut sau cred asta? Cei de atunci au vazut cu ochii lor niste minuni... si tot n-au crezut. El era forma exterioara a manifestarii Imparatiei lui Dumnezeu pe pamant, ca oamenii sa creada in Vestea cea Buna propavaduita de El si anume ca: Exista Imparatia lui Dumnezeu... si e pentru toti, daca ne pocaim si credem acest mesaj. In Luca 9.27 e vorba insa despre manifestarea interioara a Imparatiei lui Dumnezeu. Nu e suficient sa crezi in mesajul Lui si chiar in El - ca El este mesagerul Cerului - daca nu percepi interior aceasta manifestare a Imparatie divine. Iar la aceasta perceptie interioara a Imparatiei divine nu se poate ajunge decat prin Har-ul mantuitor. Sigur ca pentru a ajunge aici, mai intai e nevoie de credinta in Mantuitor si in Har-ul lui mantuitor - care este glasul Fiului lui Dumnezeu (Ioan 5.25), dar fara acest Har nimeni nu va ajunge sa traiasca in Imparatia lui Dumnezeu... adica sa o perceapa inca de aici si acum in interiorul lui, iar atunci dupa moarte sa traiasca in Imparatia exterioara a lui Dumnezeu din Cer.
La punctul 2.
E asa cum spune Isus. Exista si in Imparatia lui Dumnezeu o ierarhie divina spirituala bazata pe realizarea ta spirituala avuta inca de aici de pe pamant prin Har. Cu cat vei fi mai realizat din punct de vedere spiritual aici pe pamant prin Har, cu atat in Cer vei fi mai "mare" adica mai sus in Imparatia lui Dumnezeu, adica mai aproape de Hristos. Sigur ca nu mai mare si decat Hristos - Fiul lui Dumnezeu, pentru ca: “Ajunge ucenicului sa fie ca invatatorul lui, si robului sa fie ca domnul lui”... Matei 10.25.
La punctul 3
Nu exista nicio diferenta, toate acele expresii se refera la aceeasi Imparatie a lui Dumnezeu... doar ca unii vor sa scoata in evidenta niste aspecte ale Ei, cum ar fi ca Ea este "a lui Dumnezeu", ca "este in Cer", ca "este a lui Hristos", ca "este cea despre care a vorbit prin traditie si David"
La punctul 4
In primul rand, aceasta mostenire divina - Imparatia lui Dumnezeu - se primeste doar de catre "fiii Imparatiei", adica doar de catre cei care au fost nascuti din nou prin Har-ul mantuitor al Mantuitorului ("glasul Fiului lui Dumnezeu" Ioan 5.25). Mai mult decat atat, nici macar de catre acestia toti, ci doar de catre aceeia care in timpul vietii lor pamantesti au reusit sa immulteasca Har-ul ("Talantul") prin intrebuintare, Acela care le-a fost dat in momentul nasterii din nou - care este o nastere spirituala prin Har din Logos si nu din Rema (Scriptura) si pe care au stiut sa-L folosesca in sensul aprofundarii si al acumularii Lui in fiinta lor.
La punctul 5
In primul rand, numai prin Har poti primi Mostenirea divina. Nu e prin credinta. Credinta in Mantuitor si in Har-ul Lui mantuitor doar te apropie de mantuire, insa mantuirea se primeste doar prin Har-ul mantuitor al Mantuitorului. Totusi, daca prin acest Har n-ajungi sa-L inmultesti dupa voia lui Dumnezeu nu vei primi si mostenirea divina - Imparatia lui Dumnezeu. Numai fiii Tatalui au drept la Mostenire, iar asta inseamna ca nu-i suficient sa fii doar un copil de Dumnezeu nascut din nou prin Har ci e nevoie si de o anumita maturizare spirituala realizata tot prin Har. Si in lume este la fel, copii mici nu primesc mostenirea... desi au dreptul la ea, ci aceasta le este administrata de un tutore pana la maturizarea lor. Sigur ca Tatal nostru Ceresc vrea sa dea Mostenirea Cereasca tuturor copiilor Lui (Luc. 12.32), insa din pacate multi din acestia vor ramane infantili din punct de vedere spirtual toata viata lor pamanteasca... si vor rata mostenirea. Maturizarea spirituala prin Har a copilului de Dumnezeu aici pe pamant nu este insa usoara, ci presupune uneori sa treci prin multe necazuri ca un adult (Fapte 14.22), alteori presupune sa ramai la fel de inocent (nu prost!) ca un copil (Marcu 10.15)... si multe altele, care de multe ori sunt paradoxale - adica nu pot fi intelese decat in Duhul Sfant prin Har si nu cu mintea.
La punctul 5a
Isus Hristos ne-a pregatit aceasta Cale catre Imparatia divina. El ne-a aratat efectiv ce inseamna sa mergi pe Ea, ca sa ne fie noua - copiilor de Dumnezeu nascuti di Logos prin Har - cat mai usor pentru a ajunge in Imparatia lui Dumnezeu. El a deschis aceasta Cale pentru noi si ne-a aratat ce si cum, tot asa cum si Tatal i-a aratat lui cat a fost in trup ce sa faca ca sa implineasca Voia Lui. El n-a facut nimic de la El si intru totul a implinit Voia Tatalui Lui, ca sa-si poata desavarsi misiunea incredintata.
La punctul 5b
In Numele lui Dumnezeu Tatal, Fiul lui Dumnezeu imparateste peste Imparatia Divina, iar cand aceasta Imparatie a Lui va ajunge la apogeu - in sensul ca se va fi implinit toata voia Tatalui Ceresc in aceasta Creatie, ea va fi predata Tatalui. Dar asta va fi la sfarsitul Sfarsitului, care n-are nicio legatura cu timpul - intrucat acest moment se va manifesta dincolo de timp si prin urmare va avea legatura doar cu Voia lui Dumnezeu Tatal.
Slavit sa fie Domnul!
« Ultima Modificare: August 03, 2022, 11:13:44 a.m. de Cristofor »

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #14 : August 08, 2022, 07:45:59 a.m. »
Gata? Sa inteleg ca ti s-au lamurit intrebarile si nu mai ai nici o intrebare? Insa, Imparatia lui Dumnezeu nu despre a sti... ceva despre Ea, ci despre a trai in Ea. Tu traiesti in Imparatia lui Dumnezeu acum si aici? La ce te ajuta sa stii niste versete daca oricum tu nu le traiesti? Ai umplut Forumul cu versete la care nu-ti raspunde nimeni. Nu intelegi ca e inutil acest demers? Daca cineva vrea sa citeasca Biblia o va face direct din Biblie, nu trebuie sa le afisezi tu.  :-\