Autor Subiect: Isaia 57:18-19  (Citit de 3033 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Isaia 57:18-19
« : Martie 26, 2022, 07:29:08 a.m. »
Isaia 57:18-19
"I-am văzut căile, și totuși îl voi tămădui; îl voi călăuzi și-l voi mângâia, pe el și pe cei ce plâng împreună cu el. Voi pune lauda pe buze: Pace, pace celui de departe și celui de aproape!”, zice Domnul. „Da, Eu îl voi tămădui!" (versiunea D.Cornilescu)

"Eu i-am văzut căile și l-am vindecat și l-am alinat și mângâiere adevărată i-am dăruit; pace peste pace celor de departe și celor de aproape! Și a zis Domnul: – Îi voi tămădui." (versiunea Anania)

"Am văzut cum s-a comportat; dar îl voi vindeca, îl voi conduce și îl voi încuraja. Voi face toate acestea atât lui, cât și celor care îl jelesc. Voi face să apară astfel laudă pe buzele lor. Iahve zice: ‘Pace! Pace celui care este departe și celui care este aproape. Eu îl voi vindeca!’ " (versiunea actualizata 2018)

"Am văzut căile lui și îl voi vindeca, de asemenea îl voi conduce și îi voi restaura mângâieri, lui și jelitorilor lui.
Eu creez rodul buzelor. Pace, pace celui ce este departe și celui ce este aproape, spune DOMNUL; și îl voi vindeca. " (versiunea Fidela 2015)