Autor Subiect: Imparatia lui Dumnezeu  (Citit de 4783 ori)

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #15 : August 08, 2022, 10:37:41 a.m. »
desi un astfel de comentariu nu merita un raspuns de la mine, totusi am sa fac cateva precizari :

1. daca vrei sa ne transmiti o invatatura despre "Imparatia lui Dumnezeu" , nu te opreste cineva sa nu o scrii, asa cum o intelegi tu, chiar daca personal incurajez ca la o tema sa se scrie toate versetele care ating subiectul, si apoi sa se traga o concluzie care sa includa si explicarea versetelor care par sa contrazica invatatura care este transmisa , eu am pus doar niste intrebari sa ai niste puncte de plecare in a ne transmite ce doresti

2, versetele pe care le-am postat sunt puncte de plecare in meditatia zilnica personala, la care oricine poate contribui cu un gand din versetul pus de meditat,- am pus sa se vada cum apare tradus in mai multe versiuni pentru a avea o vedere mai de ansamblu a subiectului,  cu timpul e logic sa se adune aceste versete , desi anul acesta am pus mai putine , deoarece tot nu sunt ajutat sa le inteleg mai bine

3,ca fapt divers la sectiuniea din Cartea Proverbele , am pus nu doar un simplu proverb, ce si alte versete prin care se trece in a se explica proverbul, chiar daca fara explicatii , ce doar versetele care intaresc tema

4, forumul sigur nu e plin inca , iar pentru citirea Bibliei , am pus si cateva planuri cu o anumita logica , pentru a fi la dispozitia celor ce vor sa le citeasca , si m-as fi asteptat ca la finalul fiecarei zi cei care au citit , sa-si scrie concluziile la care au ajuns meditand la cele citite, motiv pentru care am si renuntat la continuarea celui de pe acest an

5. pe vremuri pe vechiul site , am sustinut necesitatea subiectelor controversate , pentru a starni dorinta de a vedea fiecare pe ce i se bazeaza credinta , si sa vada daca credinta altora e gresita sau nu, dar s-a considerat ca nu zideste , si au fost trecute la invizibile , iar acum am obosit sa mai arat credintele gresite , am pus doar vreo doua explicate , care am considerat ca erau necesare ,  iar dupa ce am experimentat sa vad cat de usor dispar gandurile scrise , fie prin parasirea siteului de initiatorul subiectului, fie prin invechirea unui site care a fost anulat , si impreuna si activitatile , imi surade si mai putin sa discut in scris , ca la acest subiect , daca tu te vei supara si vei sterge mi-am pierdut timpul , iar timpul e scurt pe acest pamant 

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #16 : August 08, 2022, 06:50:56 p.m. »
Te pierzi in nimicuri religioase. In loc sa afizezi niste versete - pe care nu le intelegi (cum spui tu!) - mai bine ai incerca sa te clarifici cum e cu Imparatia lui Dumnezeu - singurul subiect Evanghelic. Eu nu m-as supara sa ma contrazici - daca ai argumente - daca asta va conduce la clarificarea subiectului - Imparatia lui Dumnezeu. Insa tu zici - Pas. Cred ca nu vrei sa continui discutia asta pentru ca subiectu' te depaseste, iar tu vrei sa te creada lumea un atoatestiutor... :o

Offline Cristofor

  • Nou venit
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Apreciere: 0
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #17 : August 10, 2022, 08:18:17 a.m. »
"Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii. Tare va mai rataciti!" (Marc.12:27) Fara aceasta traire in Imparatia lui Dumnezeu aici si acum, nu doar cei care nu cred, dar si cei care cred sunt morti.

Offline sandu s

  • Administrator
  • C3D
  • *****
  • Mesaje postate: 578
  • Apreciere: 6
    • Vezi Profilul
Re: Imparatia lui Dumnezeu
« Răspuns #18 : August 11, 2022, 07:30:40 a.m. »
Matei 3:2
"El zicea: „Pocăiți-vă, căci Împărăția cerurilor este aproape.” (versiunea D.Cornilescu)

"zicând: „Pocăiți-vă, pentru că Regatul ceresc este aproape!” (versiunea actualizata 2018)

"și zicând: „Pocăiți-vă, că s'a apropiat împărăția cerurilor (= Împărăția lui Dumnezeu.) " (versiunea Anania)

"El spunea: „Pocăiţi-vă, pentru că Împărăţia Cerurilor (Expresie întâlnită numai la Matei (de 33 ori), fiind sinonimă cu Împărăţia lui Dumnezeu din celelalte Evanghelii; Împărăţia Cerurilor reprezintă domnia lui Dumnezeu, fiind în acelaşi timp o realitate prezentă şi o nădejde viitoare; peste tot în carte) este aproape!“ (versiunea NTLR)

"El zicea: „Convertiţi-vă, pentru că s-a apropiat împărăţia cerurilor!” (versiunea romano-catolica)